صاحبان کسب و کار ها از دیرباز، همواره با دیگر رقبای خود در حال رقابت برای جذب مشتری بوده اند. از این رو برای کسب رضایت مشتریان و همراه سازی آنها با خود، دست به اقداماتی میزدند تا حس وفاداری مشتری به کسب و کار خود را جلب نمایند.این اقدامات به عنوان طرح وفادار سازی مشتریان شناخته می شود.

چه عواملی در پروسه وفادار سازی مشتریان باید در نظر گرفته شود؟

شناسایی مشخصات مشتریان
داشتن اطلاعاتی نظیر، “چه نوع مشتریانی با چه ویژگی های شخصیتی و فردی از محصولات یا خدمات شما استفاده می کنند؟” از مهم ترین مراحلی است که برای پروسه وفادار سازی مشتریان باید به آن پرداخت. چند درصد از مشتریان شما را بزرگسالان تشکیل می دهند؟

میزان خرید
اغلب مشتری برای خرید چه نوع محصولاتی به سازمان شما می آید؟ بازه زمانی مراجعه مجدد مشتری به سازمان شما چگونه است؟
با دانستن این مطلب است که بازاریاب می تواند مشتریان وفادار این فروشگاه را برای تبلیغی هوشمندانه، مورد هدف قرار دهد.

حجم خرید
مشتری در یک خرید عادی از سازمان شما چقدر خرید می کند؟
این اطلاعات کمک می کند تا بازاریاب منابع تبلیغاتی مناسب را در زمان مناسب به مشتری که بیشتر خرج می کند، اختصاص دهد.

تاخیر در خرید
از آخرین تاریخ و زمان مراجعه مشتری چه مدتی سپری شده است؟ این یکی از سوالات مهمی است که آن را باید همواره در نظر بگیرید. با پاسخ به این سوال بازاریاب می تواند دلایل عدم مراجعه یک مشتری یا گروهی ازمشتریان وفادارفروشگاه، به آن را بیابد و روشهای مناسبی را برای جذب دوباره آنها بکار بندد. در بیشتر موارد ممکن است دلیل این امر از دست دادن مشتری و مراجعه او به سازمان دیگری باشد.

شناسایی و تمایز گروه های مشتریان
با بررسی رفتار و عملکرد مشتریان می توان ویژگی های آنها را شناخته و افراد با ویژگی های مشابه را در گروه هایی قرار داد. مثلا یک بازاریاب موفق، با بررسی مشتری که به تازگی خانه خریده است به او پیشنهاد معامله مبلمان منزل یا استفاده از خدمات بازسازی منزل را می دهد. احتمال پاسخ مشتری در شرایطی که شانس بیشتری دارد به مراتب بیشتر از ارسال انبوه پیام برای تمامی مشترکین است.

محاسبه طول عمر مشتری
با داشتن مشخصات (پروفایل کاربری) مشتری حاصل از داده کاوی و سیستم های استخراج دانش بسیاری از فعالیتهای بازاریابی مثل محاسبه طول عمر مشتری، آینده نگری و بررسی موفقیت یا شکست برنامه های بازاریابی بهبود می یابد.

طول عمر مشتری درک وقایع خارجی مثل تغییر مراحل زندگی مشتری یا سن او است، که با شناخت مشخصات مشتری همراه فعالیت های تبلیغاتی حاصل می شود. بازاریاب با درنظرگرفتن طول عمر مشتری می تواند در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی کند.

تجزیه و تحلیل انحراف
دانش انحراف از نرمال برای یک بازاریاب بسیار مهم است. انحراف می تواند ناشی از یک اتفاق غیرعادی (تقلب) یا یک تغییر باشد. ابزارهای داده کاوی مثل شبکه های عصبی، روشهای قدرتمندی برای تشخیص و طبقه بندی انحرافات ارائه می دهد. مثلا خرید بیش از حد از کارت های اعتباری می تواند یک تقلب (آنومالی) را نشان دهد یا واقعا مشتری چنین خریدهایی را داشته باشد(تغییر). هنگامی که یک انحراف به عنوان تقلب کشف شد، بازاریاب اقدامات اصلاحی برای جلوگیری از تقلب را آغاز می کند؛ و اگر یک انحراف به عنوان تغییر کشف شد، جمع آوری اطلاعات بیشتر ضروری است. برای مثال شروع یک کار جدید می تواند یک تغییر باشد، این کار جدید می تواند خرید خانه توسط مشتری باشد. در اینگونه موارد لازم است که بازاریاب دانش خود را درباره مشتری بروز کند.

تجزیه و تحلیل روند
روند، همان الگو هایی است که در طی یک دوره از زمان باقی می ماند. روند می تواند درکوتاه مدت باشد مثل افزایش فوری فروش و کاهش میزان آن در یک کمپین تبلیغاتی. و یا در بلند مدت باشد مثل فروش یکسان محصول در چند سال متوالی. ابزارهای داده کاوی مانند تصویری کردن در شناخت روندهای ظریف و حتی پنهان در پایگاه داده ها، که در اکثر موارد با ابزارهای تجزیه و تحلیل سنتی مانند بخش بندی از دست رفته است؛ به ما کمک می کند. روند در تصمیم گیری های بازاریابی، برای ارزیابی برنامه های بازاریابی و یا پیش بینی فروش آینده می تواند استفاده شود.

آینده نگری
موفقیت در کسب و کار ، در گرو آینده نگری و برنامه ریزی است. پروفایل مشتری به خصوص الگوهای خرید او به بازاریاب سرنخهایی برای شناسایی مشتریان بالقوه می دهد. به عنوان مثال با داده کاوی فهمیده ایم که ۹۰ درصد از مشتریان اسباب بازی گروه سنی ۵-۳ سال ظرف مدت ۶ ماه آینده به دنبال خرید دوچرخه خواهند بود. با این دانش یک بازاریاب می تواند مشتریان بالقوه دوچرخه بچه را شناسایی کرده و پیام های مناسبی برایشان بفرستد و این یعنی داشتن یک چشم انداز مناسب.

بررسی موفقیت یا شکست برنامه های بازاریابی
پایگاه داده های مشتریان، اطلاعات دقیقی از نتایج حاصل از برنامه های بازاریابی را ارائه می دهد. بازاریاب می تواند از الگوهای خرید کشف شده از پایگاه داده ها و برنامه های بازاریابی برای اندازه گیری اثرات کوتاه مدت و بلندمدت برنامه ها، استفاده کند.

با توجه به مطالب ذکر شده، وفادار سازی مشتری در راستای ارتباط با مشتری عملی می باشد.

لینک های مرتبط: مدیریت ارتباط با مشتری ، ارزیابی احساسات مشتری ، طراحی باشگاه مشتریان

لینک مقاله کاربردی: وفادار سازی مشتریان و ارتباط آن با باشگاه مشتریان

برنامه وفادار سازی مشتریان چیست و شامل چه نوع پاداشی می باشد؟

مقالات مرتبط

در وبلاگ داده پردازان راستین ، به صورت روزانه مقالات و مطالب جدید در حوزه طراحی سایت و تجارت الکترونیک منتشر میشود ، آنها را از دست ندهید .

رضایتمندی مشتریان

ارسال پیام !