طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی وب واکنش گرا فارسی شده کلمه “Responsive web design” میباشد. در طراحی وب واکنش‌گرا سعی بر این ست که محتوای یک وب سایت را در صفحه نمایش هایی با سایزهای متفاوت به بهترین نحوه ممکن نمایش داد. در واقع سایت ریسپانسیو با تمامی صفحات نمایش سازگار ست.
حتما تا به حال موقع جستجو در اینترنت با صفحاتی مواجه شده اید که به شکل درستی نمایش داده نمیشوند و یا مطالب داخل آن وب سایت به قدری ریز هستند که برای مطالعه مجبور شدید صفحه را zoom in کنید!
یا اینکه بر روی صفحه ای که مطالعه میکردید تبلیغاتی به صورت pop up ظاهر شده و زمانی که خواستید تبلیغات رو ببندید، برای بستن با مشکل روبرو شدید و در نهایت از خوندن اون مطلب صرف نظر کردید! از این دست مشکلات نمونه های زیادی وجود داره ولی اینکه چرا این مشکلات ظاهر میشن قطعا یک جواب داره، وب سایت ریسپانسیو نیست!
چرا طراحی وب واکنش گرا ؟
در سال های گذشته که بیشتر کاربران اینترنت با کامپیوتر های شخصی به این فضا دسترسی پیدا میکردند نیاز به واکنش گرا بودن وب سایت حس که نمیشد، بلکه هیچ معنایی هم نداشت . در اون زمان صفحه نمایش هایی که کاربران استفاده میکردند تقریبا در یک سایز بود.
ولی بعدها صفحه نمایش های بزرگتر اومد و بعد از اون با به روی کار اومدن گوشی های هوشمند با صفحه نمایش های متفاوت لازم شد که طراحی سایت ها واکنش گرا باشد تا تمام صفحه نمایش ها را پوشش بدهند!
طراحان وب سایت داده پردازان راستین با تجربه در زمینه طراحی سایت ریسپانسیو یا طراحی سایت واکنش گرا، وب سایت را برای تمامی دیوایس ها به صورت بهینه طراحی می کنند. به این صورت که بدون حذف هیچ گونه مطلب یا دسترسی، کاربران بدون توجه به وسیله ای که با آن به وب سایت دسترسی پیدا کرده اند، به تمامی مطالب دسترسی خواهند داشت.
این کار با تغییر در طراحی صفحات انجام پذیر است در عکس زیر شما میتوانید ببینید که مطالب در دستگاه های مختلف چگونه نمایش داده می شوند.