بهینه سازی وب سایت

بهینه سازی وب سایت

مهم نیست یک وبلاگ داشته باشید یا یک وب‌سایت سازمانی یا یک صفحه‌ی ساده در شبکه‌های اجتماعی. هر کس که به شکلی در فضای عمومی آنلاین فعالیت دارد، علاقمند به جذب بازدیدکننده است. یکی از روشهای ورود بازدیدکنندگان به صفحه‌ی شما، از طریق موتورهای جستجو نظیر گوگل، یاهو و سایر شرکتهایی که این خدمات را ارائه می‌دهند ، میباشد .

لغت SEO یا سئو، مخفف عبارت Search Engine Optimization است ، به طور خلاصه «بهینه سازی برای موتورهای جستجو» میتواند یک تعریف مناسب باشد اما سئو را به این صورت تعریف می‌کنند:

سئو، مجموعه‌ای از استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌هاست که با هدف افزایش تعداد بازدیدکنندگان یک سایت از طریق کسب موقعیت بهتر در فهرست نتایج موتورهای جستجو، انجام می‌شود.

با توجه به توضیح بالا اگر در فضای آنلاین فعالیت داشته باشید و یا یک وب سایت داشته باشید و یا به موضوعات مرتبط با آن علاقمند باشید، مشابه چنین جملاتی را زیاد شنیده‌اید:

 • شما باید روی سئو سرمایه گذاری کنید. شما دیده نمی‌شوید. اگر در صفحه‌ی اول گوگل نباشید اصلاً حضور شما در فضای آنلاین بیهوده است.
 • سایت … در جستجوی کلمات …،‌ در صفحه‌ی اول گوگل می‌آید؟ اینها همه کلاهبرداری و یک سری تکنیک است. اسم این تکنیک ها سئو است.
 • الگوریتم‌ها عوض شده. کافئین؟ نه! نه! پاندا نه! مرغ مگس خوار! کبوتر!
 • اگر شرکت شما به ما … پول بدهد، ما می‌توانیم شما را به صفحه‌ی اول موتورهای جستجو بیاوریم. این منطقی‌ترین سرمایه گذاری شماست.

SEO یا همان بهینه سازی برای موتورهای جستجو، از جمله موضوعاتی است که افراد و شرکت های زیادی احساس می‌کنند تا حد زیادی با آن آشنا و مسلط هستند و براساس آن اقدام به ارائه مشاوره و جذب مشتریان میکنند اما از سوی دیگر با وجود تکنیک‌های کثیف و تکنیک‌های تمیز ، بسیاری از نظراتی که درباره‌ی SEO مطرح می‌شود یا غیرعلمی بوده یا SEO را از شیوه‌ای برای فکر کردن و طراحی استراتژی بازاریابی،‌ تنها به یک ابزار تکنیکی برای کسب درآمد گروه دیگر تبدیل کرده است .
SEO مساله ای نیست که تنها مختص برنامه‌نویسان و طراحان سایت باشد ، امروزه پذیرفته شده است که «بزرگترین و ارزان‌ترین و معتبرترین مسیر ورود به یک سایت»، موتورهای جستجو هستند که توجه به آن ها موجب رونق فعالیت در فضای مجازی می‌شود و به کاربر هم احساس بهتری می‌دهد.
به جهت شفاف سازی و نمایش اهمیت SEO میبایستی به آمارهای منشتر شده آن توجه داشت اما طبیعی است که با توجه به روش اجرای تحقیق، آمار و ارقام ارائه شده توسط منابع مختلف، می‌توانند متفاوت باشند. بنابراین شاید بهتر باشد به جای تمرکز بر مقدار دقیق اعداد، بیشتر به مقیاس و اهمیت نسبی آنها توجه کنیم:

 • جستجو در موتورهای جستجو و چک کردن ایمیل،‌ بیشترین سهم فعالیت‌های آنلاین کاربران را در سراسر جهان به خود اختصاص می‌دهند.
 • ۹۳٪ تعامل انسانها با فضای آنلاین،‌ با جستجو کردن در موتورهای جستجو آغاز می‌شود.
 • هر ماه بیش از صد میلیارد جستجو توسط موتورهای جستجو انجام می‌شود.
 • از تعداد بالا، در هفتاد و پنج میلیارد مورد، صفحه‌ی دوم هرگز مشاهده نمی‌شود.
 • ۶۰٪ کل کلیک‌ها مربوط به سه لینک اول در موتورهای جستجو است. ۴۰٪ درصد باقیمانده بین صدها لینک صفحات بعد،‌ توزیع می‌شود!
 • هفتاد تا هشتاد درصد جستجوگران هم، به لینک‌هایی که به صورت تبلیغ (با پرداخت پول) توسط موتورهای جستجو از جمله گوگل، نمایش داده می‌شوند، نگاه نمی‌کنند.
 • کسی که از طریق کلیک کردن روی لینک در موتور جستجو وارد فضای آنلاین شما می‌شود، در مقایسه با کسی که شما برای بازاریابی به سراغ او رفته‌اید، برای تبدیل شدن به یک مشتری هزینه‌ی کمتری خواهد داشت .
 • اثربخشی موتورهای جستجو در هدایت ترافیک ورودی به سایت شما،‌ حدود ۳۰۰٪ بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است.
 • موتورهای جستجو، با توجه به افزایش تعداد صفحات فهرست شده‌ی سایت شما، مطالب منتشر شده توسط شما را در اولویت قرار می‌دهند.

همه اینها نشان می‌دهد که فعالیت در فضای مجازی، بدون توجه جدی به اصول SEO و احترام به خواسته‌ها و انتظارات موتورهای جستجو،‌ نمی‌تواند موفق باشد.

به منظور جمع بندی توجه داشته باشید که :
SEO مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای گول زدن گوگل نیست .
SEO از جمله روش‌های موفق بازاریابی در فضای آنلاین است .
SEO یک کمپین تبلیغاتی نیست که با بودجه‌ای مشخص در زمانی مشخص، اجرا شود.
SEO می‌تواند در صورتی که به صورت دقیق و هدفمند اجرا نشود تبدیل به یکی از شیوه‌های قدرتمند برای هزینه کردن بیفایده‌ی پول و ثروت یک مجموعه باشد.

برای دستیابی به موقعیت بهتر و ورود به این کارزار میبایستی مسائل و نکاتی را مد نظر قرار داد ، شرکت DPR با استناد به مطالب بالا در این مسیر همراه شما خواهد بود و برای آشنایی بیشتر با نحوه کار ما به ادامه این کاتالوگ توجه فرمایید .

ما چگونه انجام میدهیم ؟
ما ابتدا وب سایت شما را از نظر معماری اطلاعات و دسترس پذیری اطلاعات مورد بررسی قرار میدهیم .
سپس در صورتی که نیاز به اصلاح داشته باشد آن ها را اصلاح و یک طرح مهندسی شده از وب سایت شما ایجاد خواهیم کرد .
در مرحله دوم ما به مسائل فنی وب سایت شما میپردازیم و مطمئن میشویم که تمامی استاندارد های لازمه را داشته باشد .
در مرحله سوم کلمات مورد نظر و پیشنهادی را بررسی میکنیم.
در مرحله چهار مقایسه خواهیم کرد که چه میزان شما با رقبایتان فاصله دارید و یک زمان تقریبی برای رسیدن به هدف تعیین خواهیم کرد .
در مرحله پنج عملیات شروع میشود و از روش های استاندارد و بدون تقلب برای ارتقاء رتبه و جایگاه شما استفاده خواهیم کرد .
در مرحله ششم پس از رسیدن به جایگاه مورد نظر شروع به نگهداری و حفظ آن جایگاه خواهیم کرد .