بر چسب عنوان یا تگ عنوان یا title tag

بر چسب عنوان یا title tag چیست ؟ چه تاثیری بر روی سئو دارد؟

اگر شما صاحب یک کسب و کار کوچک هستید و با این حال در فکر طراحی سایت هستید ، باید بدانید که در حال برداشتن قدمی هستید که شما را از بیش از ۵۰ درصد رقیبانتان جلو می اندازد. بنابر این شاید بد نباشد که اطلاعات اولیه خود را از دانش پایه طراحی سایت و بهینه سازی سایت را تکمیل کنید. زیرا مهم ترین مسئله برای یک کسب و کار کوچک این است که رتبه سئو سایت خوبی داشته باشد و در لیست نتایج گوگل قابل دسترسی باشد. در ادامه با ما باشید تا با بر چسب عنوان یا title tag و تاثیر آن بر روی سئو سایت آشنا شوید.

نحوه رتبه بندی وب سایت شما در موتور جستجو گوگل به چه صورت است؟

قوانین بهینه سازی وب سایت به منظور اختصاص رتبه مناسب برای وب سایت ها در لیست نتایج جستجو می باشند. پیش از اینکه موتور های جستجو برای نمایش وب سایت ها قوانین را مشخص کنند ، لیست نتایج صرفا بر اساس زمان انتشار مطالب در فضای مجازی مشخص می شد. بنابراین وب سایت هایی که به تازگی فعالیت خود را آغاز نموده بودند شانسی برای جذب بازدید کننده را نداشتند.

اما امروزه با توجه به قوانین سئو که بر روی رتبه بندی سایت ها تاثیر می گذارد ، نتایج جستجو ارزش بیشتری پیدا کرده اند. این ارزش فقط برای مدیران وب سایت هایی که می توانند ترافیک بیشتری را به سمت خود بکشند نیست. بلکه کاربران نیز از وجود قوانین سئو بهره می برند . به این صورت که مطالبی که در نتایج حاصل می شود ، به روز تر ، نزدیکتر به موضوع و تکراری نمی باشد.

یکی از مواردی که در نمایش مطلب بر اساس کلمات کلیدی که جستجو می شود تاثیر گذار است ، بر چسب عنوان یا title tag می باشد.

بر چسب عنوان یا title tag چیست؟

زمانی صحبت از جستجو اینترنتی و لیست نتایج صحبت به میان می آید ، بر چسب عنوان یکی از مهمترین ویژگی ها می باشد که باید آن را در نظر بگیرید. استفاده مناسب از برچسب عنوان نه تنها مختصری از صفحه وب سایت شما است ، بلکه یک عامل ترغیب کننده است که کاربران صفحه وب سایت شما را بازدید کنند.

باید در نظر بگیرید که هدف شما بالا آمدن رتبه سایت بر اساس چه کلمات می باشد. رتبه سایت خوب برای کلمات کلیدی که توسط کاربران جستجو نمی شوند هیچ ارزشی ندارد. بنابر این اگر قصد شما این است که بازدید کننده ای را جذب کنید که پتانسیل تبدیل به مشتری را داشته باشد و بتوانید از آن بازدید کننده کسب درآمد کنید لازم است که به بر چسب عنوان دقت کنید.

برای شروع لازم است که ابتدا با بر چسب عنوان آشنا شوید. بر چسب عنوان همان متنی کوتاهی است که در لیست نتایج نمایش داده می شود. این متن را می توانید بر روی صفحه مرورگر نیز مشاهده کنید.

تگ عنوان یا title tag چیست

تعداد کاراکتر هایی که برای بر چسب عنوان در نظر گرفته میشود بین ۵۵ تا ۷۰ کاراکتر است. این یک مقدار مناسب برای نوشتن یک عنوان است که علاوه بر تاثیر بر روی موتور های جستجو ، برای بازدید کنندگان نیز جذاب و تاثیر گذار باشد.

حال که با بر چسب عنوان آشنا شدید ، زمان آشنا شدن با مراحل بهینه سازی برچسب عنوان است:

۱- چه نوع بازدید کننده ای می خواهید؟

برچسب عنوان شانسی است که می تواند شما را به هدف مورد نظرتان از جذب بازدید کننده برساند.
جستجوگرها معمولا به سه دسته تقسیم می شوند:

   کسانی که به دنبال اطلاعات در مورد موضوع هستند
   کسانی که به دنبال اطلاعات در مورد محصولات یا خدمات در یک منطقه خاص هستند.
   کسانی که به دنبال انجام یک معامله خاص هستند – خرید یک محصول و …

  ۲- عنوان را برای سه نوع بازدیدکننده بهینه سازی کنید

  برای آنکه بتوانید بر چسب عنوان را به درستی بهینه سازی کنید، باید به ذهن بازدید کننده خود نفوذ کنید . می توانید از ابزار های تحقیقاتی مانند Google Keyword استفاده کنید. این ابزار های به شما برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب و استفاده در عنوان کمک می کند. شما می توانید به سرعت در خصوص میزان جستجو کلمات کلیدی اطلاعات دریافت کنید و به این ترتیب می توانید درک کنید که بازدید کنندگان شما از چه کلمات کلیدی ای برای جستجو استفاده می کنند.

  در صورتی که خدمات و محصولات مربوط به موقعیت مکانی خاصی را ارائه می دهید، از نام شهر یا مکان مورد نظر در تگ ها استفاده کنید. به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که کاربران هدف خود را جذب خواهید کرد.

  اگر وب سایت شما با هدف معامله ای بنا شده است ، لازم است که در عنوان آن را ذکر کنید. عباراتی مانند ” فروش ویژه” ، “مشاوره رایگان” و … به خواننده در مورد خدماتی که وب سایت ارائه می کند اطلاعات لازمه را می دهد.

  ۳- کاربران را فراموش نکنید!

  زمانی که در حال نوشتن یک تگ عنوان هستید، فراموش نکنید که مخاطب شما کاربران هستند. اگر قصد شما تنها جلب نظر موتور های جستجو باشد ، نتیجه یک متن بی معنی از کنار هم قرار گرفتن کلمات کلیدی خواهد بود.

  متاسفانه هیچ فرمولی برای نوشتن یک تگ عنوان خوب وجود ندارد. تهنا راه حل این است که سعی کنید کلمات کلیدی را با روشی جذاب ادغام کنید تا کاربر را برای بازدید وب سایت شما تحت تاثیر قرار دهد.

  ۴- موتور های جستجو به وب سایت رتبه نمی دهند!

  زمانی که از بهینه سازی بر چسب عنوان ( تگ عنوان ) یا هر کدام از دیگر فاکتور های سئو ، صحبت به میان می آید ، نباید اصول کار یک موتور جستجو را فراموش کنید. یک موتور جستجو به وب سایت اهمیت نمی دهد. بلکه موتور جستجو صفحات وب را می بیند. بنابراین مهم نیست که شما چند مطلب در خصوص روان شناسی کودک در وب سایتتان دارید. تا زمانی که هر کدام از این مطالب صفحه و عنوان خاص مربوط به خود را نداشته باشند، موتور جستجو قادر به دسته بندی مطالب شما و نمایش آن ها بر اساس کلمات کلیدی جستجو شده، نیست.

  به همین دلیل است که تکراری نبودن بر چسب عنوان مهم می باشد. اگر شما صفحاتی با عنوان تکراری داشته باشید یا از عناوین وب سایت دیگری استفاده کنید ، از موتور های جستجو پنالتی یا خطا دریافت خواهید کرد.

  نتیجه گیری

  برچسب عنوان فقط بخش کوچکی از کل سئو SEO برای سایت شماست، اما این یکی از سریع ترین و موثرترین روش برای  بهینه سازی سایت است. اهمیت دادن به آن لازم و اولین قدم برای افزایش رتبه سایت و رقابت با رقبای خود در نتایج جستجو است.

درباره نویسنده

سودابه محمدی
کارشناس دیجیتال مارکتینگ داده پردازان راستین هستم. به حوزه های طراحی سایت، سئو، دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوا، وفادار سازی مشتریان علاقه دارم و سعی می کنم از طریق وبلاگ داده پردازان راستین دانشی که کسب می کنم را به اشتراک بگذارم.